Polen

Polen

Arılar, çiçeklerden topladıkları polen tanecikleri nektar ve tükürük bezlerinden salgılanan enzimlerle (amilaz, katalaz) yapıştırarark, arka ayaklarında bulunan polen keselerinde kovana taşırlar. Yaklaşık 8 mg polen toplamak için bir arı yaklaşık 200 farklı çiçeği ziyaret etmelidir. Aynı arılıktaki her kovan farklı bir çiçek kaynağından polen toplayabilir. Polen içeriği kaynağına bağlı olarak değişmekle beraber %7.5 -35 protein oranına sahiptir. İnsanların ihtiyacı olan 22 aminoasit içerir. Yapısında yüksek miktarda, kollojen dokunun yapı taşı olan prolin ve hidrpksiprolin bulunur. Günlük 2 çay kaşığı polen tüketimi, yetişkin bir insanın tüm aminioasit ihtiyacını karşılayabilir. Polen, %20-35 oranında mono-, di-, oligo- sakkaridlerden oluşan karbonhidrat içeriğine sahiptir. İçeriğindeki monosakkaritler bağırsak sisteminden hızlıca emilir. 200'e yakın enzim, koenzim ve hormon içeren polen, antioksidan bir enzim olan süperoksit dismutaz (SOD) enzimine de sahiptir. 

Yağ içeriği %2-5 düzeyinde olan polen öncelikle doymamış yağ asitleri, lesitin, fosfolipidler (biyolojik membranların ana bileşenleri), fitosteroller ve kolesterol içeren önemli bir enerji kaynağıdır. Polen iyi bir B vitamini kaynağıdır. Tiamin, riboflavin, pridoksin, niasin, pantotenik asit, biotin, folik asit, askorbik asit, E vitamini ve karoten içerir. 

Bitki kaynağına göre değişmekle beraber esas olan polende; polar ve nötr yağlar vardır ve az miktarda yağ asitleri sterinler ve hidrokarbonlar bulunur. Alfa-linoleik asit (omega-3) yüksek biyolojik değere sahiptir ve polen, birçok önemli bitkisel gıdadan daha fazla omega-3 içerir. 

Etiketler: Canpetek bal, Polen, Arı, Petek Bal
Haziran 27, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı