• Hakikisinde bir “sır” var!

    Bal arıları tarafından doldurulan petek gözenekleri, son olarak yine bal arıları tarafından sırlanır.
    Yani üzeri bir koruma zarı ile kaplanır.

    -İşte bu “sır” balı şifalı ve benzersiz kılmaktadır. Çünkü bu “sır” ın hemen altında, arıların salgıları vardır.
    Ki balın şifa olarak kabul edilmesindeki “sır” da budur. Arıların salgıladığı enzimler Petekli balı,
    -besin değeri açısından- diğer ballardan çok daha etkili kılan en önemli özelliktir.Binlerce yıldır sürüp gelen, cana can katan bir mucizedir “Bal”.

- Balın sırrı, peteğin “Sır”ının altındadır. Çünkü;

-Onbinlerce arı olağanüstü bir iş birliğiyle, bir kovanda buluşur ve durmaksızın çalışır.

-Öncelikle, bal arıları binlerce çiçekten topladıkları nektarı kovandaki işçi arılara devreder. Onlar da bu nektarı salgıladıkları enzimlerle işledikten sonra kursağında biriken salgılar mucizevi bir şekilde bala dönüşmüş olarak petekleri doldurur.

-Ardından, dolan petekler son olarak yine bal arıları tarafından sırlanır. Yani üzeri bir koruma zarı ile kaplanır.

-İşte bu Sır’ın hemen altında arıların eşsiz benzersiz şifa ve lezzet kaynağı salgıları vardır. Balın şifa olarak kabul edilmesindeki sır da budur. Arıların salgıladığı enzimler -besin değeri açısından- etkili kılan en önemli özelliğidir.

Yani Petekli Bal, balın ilk doğal halidir. Petekli balın Sır’larını kaldırıp sağılmasıyla doğal süzme bal elde edilir. İster Sır’rıyla tüketin, isterseniz petekten süzülen haliyle tüketin, doğal şifa kaynaklarının bizce en lezzetlisinin Sır’rı ile buluşursunuz.

Bizim Kovanlarımızın Sır’rı mı?


Polen, Arı Ekmeği gibi Arı ürünlerini toplamak için kovanlara tuzak denilen aparatlar koyulmakta. Bizim ballarımızın kovanlarına bu tuzaklar konulmamaktadır. Böylelikle Arılar tüm topladıkları bu mucizevi ürünleri peteklerine taşımakta ve sır’lamaktadırlar.

Yani Canpetek ballarının peteklerinde tüm arı ürünlerini Sır’ın altında bulabilirsiniz. Süzme balı da aynı şekilde bu petekli ballardan sağıyoruz. Petek ile tüketmek istemeyen tüketicilerimiz için süzerek aynı balı Süzme bal olarak kavanozluyoruz.

Sonuç olarak Canpetek balları hassasiyetle ve özel tuzaksız kovanlardan doğal olarak sofralarınıza ulaşıyor. Tüm bu emek yoğun çalışmaları ülkemizin arıcılık için en uygun koşullara sahip bölgelerinden (bitki ve çiçek çeşitliliği, nem, ısı, rüzgar, yağış vb faktörler açısından) sağlıyoruz.

İşte Hakikisinin Sır’rı…

Direk Arıcılardan hasat topluyoruz.
Bir baldan ne beklersiniz?
İyi de ''iyi bal'' hangisi?
Bal mumu petekler doğal mıdır?